Стратегія відновлюваної енергетики
ЄС як дороговказ для України
Назва проєкту: «Стратегія відновлюваної енергетики ЄС як дороговказ для України»
Акронім проєкту: JM RE
Програма: ERASMUS+
Напрямок: Jean Mone Module
Тривалість проєкту: 2022 - 2025 роки
Номер проєкту: 101085755 – JM RE – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH
Бенефіціар - Національний університет харчових технологій, Київ, Україна
Модуль розглядатиме ключові елементи європейської екологічної та енергетичної політики та найкращі практики ЄС у сфері відновлюваної енергії. Модуль включатиме фундаментальні питання – аналіз негативного впливу традиційної енергетики на навколишнє середовище та економіку, вивчення законодавства ЄС щодо відновлюваної енергетики, приклади успішного впровадження технологій відновлюваної енергетики в різних секторах ЄС, перспективи нової відновлюваної енергетики в України та їх реалізація в Україні. Щороку після закінчення курсу студенти будуть проходити опитування для підвищення рівня їх обізнаності. Також відбувається щорічне вдосконалення навчального курсу з урахуванням відгуків студентів під час опитування.
Теми курсу: негативний вплив традиційної енергетики на довкілля та пов’язана з цим зміна клімату; переваги, успішні приклади впровадження та перспективи подальшого розвитку водневої, біологічної, сонячної, вітрової, геотермальної енергетики. Також розглядаються правові основи відновлюваної енергетики в ЄС, механізм економічного стимулювання розвитку відновлюваної енергетики та інтеграція цих процесів в Україні. Навчальний курс з відновлюваних джерел енергії викладається в NUFT з 2021 року. Він включає компонент про найкращі практики відновлюваних джерел енергії в ЄС. Впровадження Модулю дозволить додатково залучити студентів інших спеціальностей до стратегії та підходів ЄС щодо відновлюваної енергетики.
Основні теми курсу викладання в університеті та програми Школи Жана Моне:
- Аналіз екологічних проблем традиційного енергозабезпечення. Європейська зелена угода.
- Аналіз розподілу енергії та енергетичного балансу. Директива 2012/27 / ЄС Європейського парламенту та Ради від 25 жовтня 2012 року про енергоефективність, яка вносить зміни до Директив 2009/125 / EC та 2010/30 / EU та скасовує Директиви 2004/8 / EC та 2006/32 / EC.
- Законодавство ЄС про відновлювані джерела енергії. Аналіз шляхів стимулювання виробництва енергії з альтернативних джерел в ЄС. Регламент (ЄС) № 713/2009 Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 р. про заснування Агентства зі співробітництва регуляторів енергетики
- Сонячна та вітрова енергетика: історія розвитку, основні процеси та обладнання, перспективи використання в Україні, кращий досвід ЄС у цій галузі.
- Геотермальна та воднева енергетика: історія розвитку, основні процеси та обладнання, перспективи використання передового досвіду ЄС у цій сфері в Україні. Воднева стратегія ЄС.
- Біоенергетика (біогаз і біоспирти). Досвід функціонування біогазових комплексів в ЄС та перспективи розвитку в Україні.
Основні завдання проєкту:
▪ поширювати в Україні передовий досвід навчання та досліджень у сфері відновлюваної енергетики в ЄС; ▪ підвищити обізнаність учнів щодо стратегії ЄС щодо відновлюваних джерел енергії; ▪ сприяти активному діалогу між академічним середовищем та громадськістю; ▪ генерувати знання та ідеї для підтримки ключової ролі ЄС у формуванні екологічної та енергетичної політики на європейському континенті та в глобалізованому світі в цілому.
Проект має три основні цільові групи: 1) студенти, 2) представники середньої освіти, 3) громадянське суспільство та громадськість. Модуль включатиме навчальний курс для студентів бакалаврату з екології (60 годин на рік), додатковий курс для студентів бакалаврату інших спеціальностей НУХТ (40 годин на рік) та щорічні зимові школи Жана Моне (18 годин кожна) для представників закладів середньої освітимта громадянського суспільства / широка громадськість. Загалом модуль включатиме 354 контактні години та охоплюватиме принаймні 330 студентів / учнів протягом 3 років. Команда модуля охопить цільові групи студентів/учнів за допомогою відповідних заходів. Поперше, наш університетський курс викладання в НУХТ забезпечить широке охоплення зацікавлених студентів, тобто не лише студентів бакалаврату з екології, а також студентів інших спеціальностей. Це забезпечить формування в студентів екологічної свідомості та розуміння ролі відновлюваної енергетики зараз і в майбутньому. Вплив включає навчання студентів ключовим аспектам відновлюваної енергетики в ЄС, сприяння дослідженням та обговоренню успішного досвіду ЄС у цій сфері для України. Зимова школа має на меті поширити знання про підходи Європейського Союзу до відновлюваних джерел енергії серед середніх навчальних закладів та всіх зацікавлених за межами НУХТ. Спільнота середньої освіти, як вчителі, так і учні, є важливою цільовою групою, оскільки вони продовжуватимуть співпрацювати з вищою освітою, включаючи НУХТ, і їх обізнаність та дотримання сталого розвитку є дійсно важливими для загального прогресу суспільства. Також Зимова школа охопить громадянське суспільство та широку громадськість, щоб навчити їх вагомим перспективам відновлюваної енергетики для України на реальному прикладі ЄС. Це може змінити суспільне розуміння та призвести до дуже поступового розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні.
Веб-сайт проекту допоможе представити всі навчальні/навчальні курси для всіх зацікавлених сторін, поширювати інформацію та рекламувати всі заплановані дослідницькі та навчальні заходи та їх результати.